Blog
Hale produkcyjne

Hale produkcyjne to budynki, które są konstruowane pod wymogi procesów produkcyjnych. Obiekty te zazwyczaj składają się z kilku stref produkcyjnej, biurowej i socjalnej. Każda z tych stref odgrywa ważną rolę w procesie produkcji.
Strefa produkcji jest najważniejszym miejscem w obiekcie. To tam odbywa się cały fizyczny proces produkcji, czyli ciąg działań prowadzący do wytworzenia gotowego wyrobu od pozyskania surowców. Proces produkcji składa się m.in. z procesu przygotowawczego, technologicznego, transportowego i składowania. Istnieje możliwość zagospodarowania przestrzenią przemysłową tak, aby wszystkie te procesy były wykonywane na terenie jednej hali. Z tego względu gabaryty hal przemysłowych powinny być niemałe. Czasami bardziej ekonomiczne może okazać się rozszerzenie przeznaczenia hali przemysłowej na produkcyjno-magazynową, zamiast budowania czy wynajmu osobnej powierzchni magazynowej.
Strefa biurowa może być budynkiem modułowym, obudowanym szklanymi panelami wewnątrz budynku lub oddzielnym budynkiem na terenie działki, gdzie znajduje się również hala produkcyjna. Jest to wygodne rozwiązanie dla pracowników, niewielka odległość może ułatwiać komunikację między strefą produkcyjną i biurową.
Niezbędna w takich miejscach jest wydzielona strefa socjalna dla pracowników. Zaplecze socjalne jest wymogiem wedle przepisów prawa. Jest to miejsce do odpoczynku pracowników w trakcie przerwy. Ważne jest również wydzielenie miejsca do zmiany odzieży wymaganej do bezpiecznej pracy.
Zarówno dla komfortu pracy zatrudnionych ludzi na terenie hali przemysłowej, jak i dla bezpieczeństwa i zapewnienia odpowiednich warunków dla wyrobów jest dobranie ogrzewania oraz odpowiedniego systemu wentylacji. W zależności od rodzaju produkcji ilub rodzaju składowanych towarów, na hali powinna być zachowana odpowiednia temperatura, a jest to ważny czynnik przy wyborze odpowiedniego systemu ogrzewania czy wentylacji. Warto też przy wyborze wziąć pod uwagę aspekt ekonomiczny oraz rodzaj hali. Proces ogrzewania hal produkcyjnych nie jest łatwy. Na wybór ogrzewania mają wpływ wymiary hali, wymagania inwestora czy specyfikacja budynku. Odpowiednio dobrane ogrzewanie ma często wpływ na czynnik ekonomiczny i eksploatacyjny. W celu ogrzewania pomieszczeń mamy do wyboru promienniki podczerwieni, dające natychmiastowe ciepło, tradycyjne grzejniki wodne, nagrzewnice i kurtyny powietrzne, generatory ciepłego powietrza itd.